Triko
3 mins read

Triko

Triko nedir?

Düz örme makinelerinde üretilen, atkılı örme sistemli kumaşlara triko denir. Başta yün ve pamuk ipliği olmak üzere düz örgü makinesinde üretilir. Düz örme makinelerinde, tek plaka, çift plaka, saç örgülü, nopeli, kaydırmalı, jakarlı, intersia ribana (lastik), selanik haroşa örgülü kumaşlar en çok kullanılan ve üretilen triko kumaş türleridir. Triko kumaşlar, düz örme kumaşlar olarak da ifade edilir.

Triko Kumaşların Genel Özellikleri

Triko örme kumaşlar, tekstil sektöründe çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Örme yüzeylerde ipliğin ilmek formu çok esnektir. Bu nedenle de vücuda çok iyi uyum sağlayarak yumuşak bir biçimde sararlar. İlmeklerin hareketli olması nedeniyle, örme kumaşlar; dokuma kumaşlara göre tutum, yumuşaklık ve dökümlülük bakımından da üstün özelliklere sahiptir. Kolayca buruşmaz ve buruştuğunda da daha hızlı eski haline döner. Triko örme kumaşlar tek iplik beslemeli atkılı örme sistemli kumaşlar olduğu için enine yönde sıra ile sökülebilir. Triko kumaşlar, düz biçimde örülür. Kumaş kalınlığını belirleyen temel faktör makine inceliğidir. Dokuma kumaşlarla karşılaştırıldığında, ilmeğin yapısından kaynaklanan hava tutma özelliğine sahiptir ve bu sayede ısı tutma özelliği yüksektir.

Triko Kullanım Alanları

Triko kumaşlar, büyük oranda kışlık ve mevsimlik kazak, hırka, süveter, eldiven, kaşkol gibi dış giyim ürünlerinde kullanıldığı gibi, yazlık ve mevsimlik dış giyim olarakta trikonun kullanımı da gün geçtikçe artmaktadır. Ayrıca diğer örme ürünlerine aksesuar olarak yaka, kol bandı, etek bandı vb. örgü ürünlerde kullanılmaktadır.

TRİKO KUMAŞ

Düz örgü kumaşlarda elastikiyet dokuma kumaşlara göre daha iyidir. Vücuda iyi oturma özelliğine sahiptir.

Düz örme kumaşların çekme eğilimleri yüksektir. Kesimden önce kumaşların dinlendirilmesi gereklidir.

Hacimli yapısı , esneklik ve kesim sırasında may (sıra ) takibi yapılması gerektiğinden düz örme kumaşların kesiminde pastal atılmaz.(May takibi istenmiyorsa ve kumaş özelliği uygunsa 3-4 kat atılabilir).

Düz örme kumaşlarda esneme ve vücudu sarımı iyi olduğundan , beden dağılımı yapılırken daha az beden ölçülerinde üretilirler. Ara bedenler genellikle çalışılmaz. Örneğin , bedenler S_M_L_XL veya 38-40-42-44 veya 1-2-3-4 şeklindedir. Bedenler arasında ölçü farkları çok azdır. Kesim esnasında çok dikkatli olunmalıdır.

Lycralı kumaşlar kesim işleminden önce ütülenip çekme payı tespit edilmelidir.

Bazı kumaşlarda (tek plaka örgüler ,örnek; düz örgü ) kenarlarda kıvrılma eğilimi vardır. Bu kumaşların kenarları teyellenmeli veya preslenerek düzeltilmelidir.

JAKARLI TRIKO

Günün modasına uygun olan jakarlı triko kumaşlar, isteğe göre pano şeklinde lastikli veya lastiksiz olarak yuvarlak örgü makinelerin de üretilebilmektedir. Sınırsız pano boyu ve transfer verilerek arzu edilen karışımlı ipliklerle çeşitli desenlerde üretilebilen jakarlı triko kumaşlar, hem maliyet hem de üretim zamanı açısından geleneksel triko’ya ciddi bir alternatif olmaktadır.

Our Score
Visited 4 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir